« بسته بندي ها با توجه به نوع کالا بکار رفته در آن ( کاغذ ، شیشه ، فلز ، پلاستیک ) داراي تاریخچه متفاوتی است ولی بطور کلی از نحوه بسته بندي کالاها تا 8000 سال پیش اطلاعات درستی در اختیار مانیست اما تحقیقاتنشانگر آن است که از 8 قرن پیش از میلاد مسیح ، کالاها با استفاده از بسته بندي پارچه اي (مسنوجات ) یا در ظروف گلی و شیشه اي زمخت حمل وجابجا می شدند.

1550 سال پیش از میلاد بطري سازي در مصر رایج شد و همزمان با آن براي جابجاي ماکیان از سبد هاي بافته شده از برگ درختان خرما استفاده مینمودند . چینی هاي 200 سال پیش از میلاد از پوست درخت توت کاغذ ساختهو بشکه چوبی در یونان و رم باستان رواج داشت و براي عطر و ….. از بطرياستفاده میشد. به سبب پیشرفت صنعت شیشه سازي در سال های بعد از 400 میلاد ، محصولات شیشه اي از کیفیت بالایی برخوردار بوده و با قیمت گزافعرضه می شوند و در این میان شیشه هاي مرغوب گرانبها تر از طلا و نقره بود .اولین بار در سال 105 میلادي در سی یانگ چین توسط (TSAI.IUN  ) کاغذ ساخته شد در سال 750 میلادي صنعت کاغذ سازي به خاور میانه و سپس به اروپا رسید . در سال 751 میلادي وقتی که سمرقند تصرف اعراب درآمد کارخانه کاغذ سازي آن شهر در اختیار مسلمانان قرار گرفت. در سال 868 میلادي اولین نشانه هاي چاپ از چینی ها باقی مانده است.

در سال 1200 میلادي آهن و قلع اندود در بوهیما توسط کارگرانی کشف و ساخته شد و در صنعت بسته بندي بکار رفت و 3 قرن پس از آن هنر تهیه برچسب و بافت ساکها ي کنفی رواج یافت . قدیمی ترین پوشش کاغذ چاپی از

آندره اس برنادت در آلمان می باشد.

در سال 1575 میلادي آهن سفید شناخته شد ولی زمان ساخت آن در انگلیس به سال 1665 متقارن با صدور قلع به آلمان برمیگردد و در قرن  17میلادي هنر کاغذ سازي به آمریکا رفت و همچنین اولین نوشابه گازدار بخاطر دسترسی به بطري محکم و چوب پنبه از شیشه در سال 1700 میلادي تهیه

گردید. آهن سفید در سالهاي بین 1720 تا 1730 مورد مصرف زیادي داشت اولین قوطی فلزي با استفاده از لحیم در سال 1764 توسط کارخانه توتون سازي وارد بازار گردید.

استفاده از شیشه در صنعت بسته بندي کشورهاي اروپایی از قرن 18 میلادي در انگلستان شروع و همزمان با آن از جعبه هاي لحیم شده نیز براي عرضه « نیکلا آپرت » مواد غذایی خشک استفاده میشود.  در سال 1804 میلادي نگهدار ي مواد غذایی را به روشهاي دودي کردن ، خشک کردن و بسته بندي کمپوت و کنسرو در مرحله اول با استفاده از ظروف شیشه اي و سپس در قوطی هاي فلزي ابداع نمود.

در اواخر قرن 18 میلادي ساخت جعبه هاي کاغذي ، کارتن هاي چاپ شده ،عرضه کوکاکولا و پپسی کولا در بطري هاي شیشه اي رواج یافت. توسعه صنعت پلاستیک به سال 1843 بر می گردد وقتی که دکتر MONTGOMERIE جراح آفریقاي جنوبی گزارش داد با استفاده از ماده اولیه کائوچو GUTTA PERCHA دسته خوبی می توان براي چاقو  ساخت و بعد از ان شرکت GUTTA PERCH  تاسیس شد و جوهر دان و  توپ بیلیارد نیزتهیه گردید استفاده از پلاستیک از سال 1909 میلادي پس از تلاش دکتر هندریک بیگلند آغاز گردید و استات سلولزي براي مصارف عکاسی بدست آمد و همچنین با کلیت تهیه که اولین رزین مصنوعی و شروع صنعت پلاستیک مصنوعی بود.

در سال 1907 بشکه ها ي فولاد بعنوان جایگزینی براي بشکه هاي چوبی و استوانه اي ابداع شد و استفاده از پلاستیک تجاري از سال 1909 میلادي آغاز

گرید. از دهه 1930 به بعد استفاده از پلاستک در صنعت بسته بندي رواج یافت .

دربهاي پلاستیکی براي مصارف لوکس عرضه و پلی استر توسط انگلیس ها کشف بعد از جنگ جهانی دوم 1945 استفاده از مواد پلاستیکی بطور معمول

در صنایع بسته بندي مواد غذایی گسترش یافت که انقلاب نوین در صنعتبسته بندي نامیده میشود. نخستین بسته بندي ساخته شده از فویل آلومینیوم در سال 1950 به بازار آمد و 8 سال بعد قوطی آلومینیومی نیز طراحی و به علت داشتن مزایایی از قبیل حمل و نقل آسان و مقاومت دربرابر تغییرات شیمیایی به سرعت رواج یافت.

در اواخر دهه 1970 میلادي شیشه براي مصارف گران قیمت و در دهه 1990 به دلیل قابلیت بازیافت مورد توجه بیشتري یافت و بسته بندي هاي کاغذي دردهه 1990 به علت گرایش به حفظ محیط زیست نیز گسترش یافته و بهره برداري از بسته هاي فلزي روز به روز کمتر شد. گزارش شده است که در اروپا و آمریکا استفاده از قوطی هاي فلزي در مورد مواد غذایی کنسروي کاهش چشمگیري یافته است. از محصولاتی که هزینه هاي بسته بندي آنها ناچیز است می توان از ماشینهاي اداری 1/4% ، قطعات خودکار 5% نام برد. خصوص کالاهایی که با ارزشند و محافظت آن از اهمیت زیادي برخوردار است هزینه بسته بندي افزایش میبابد بعنوان مثال هزینه بسته بندي مواد غذایی 21% ، داروها 26% ، لوازم آرایشی 36% ، گران ترین بسته بندی صابونی 50% و خمیر دندان 70% قیمت فروش می باشد.»

 

امروز
39
دیروز
113
این هفته
1,032
این ماه
4,103
همه
165,005