پلی وینیل کلراید یا pvc نوعی پلاستیک بسیار پرکابرد است، که درشرایط حاضر یکی از ارزشمند ترین محصولات صنعت پتروشیمی به شمار میرود وبه طور عمده بیش از 50 % پی وی سی ساخت بشر به دلیل ارزان قیمت بودن و سهولت استفاده در ساختمان سازی استفاده میشود .

همچنین در سال های اخیر پی وی سی جایگزین مواد ساختمان سازی سنتی نظیر چوب و سیمان و سفال در بسیاری از مناطق شده است .

موارد استفاده از پلی وینیل کلراید یا pvc :

امروزه از پلی وینیل کلراید در علامت مغناطیسی کارت ها، صفحات گراما فون، برش عمودی پنجره ها لوله .لوله کشی .کیف های ارزان قیمت کانال و لوازم نصب کردنی .پنجره های تاریک (بدون دید) .

و در شکل نرم آن برای لباس، اثاثیه  یا لوازم داخلی نظیر پرده ، کف سازی و ساختن سقف، توپ های بازی سبک وزن وپوسته های کابل الکتریکی استفاده میشود .

همچنین از پلی وینیل کلراید به عنوان ماده ای برای لوله کشی آب و فاضلاب به علت ارزان قیمت بودن و انعطاف پذیر بودن استفاده میشود .

در این موارد شاید ترکیبات زیان آورآن خطر کمی برای انسان داشته باشد اما با استفاده از این ماده در محصولات کاربردی در آشپزخانه که درمجاورت مواد غذایی هستند و این که روزانه زمان زیادی را در اشپزخانه بگذرانیم که مقدار زیادی از این ماده در کابینت ها و سایر اثاثیه به کار رفته و با وجود اینکه پی وی سی به عنوان یک ماده ایده آل در ساختمان سازی مطرح شد اما همچنان نگرانی در رابطه با هزینه پی وی سی برای محیط زیست طبیعی و سلامتی انسان وجود دارد .

پسمانده این مواد را در هیچ جا نمیشود استفاده کرد . این مواد هررروز با سایر مواد زائد مخلوط میشود و ذره ذره خاک را دچار مشکل و ناباروری میکند در نتیجه با سوزاندن مواد پلی وینیل کلراید خطرات زیست محیطی بسیاری را برای انسان و سایر جانوران . حیوانات وهمچنین برای  گیاهان  ایجاد میکنیم .

درواقع تولید پی وی سی چه در کارخانه هایی که پی وی سی کم تولید میشود و چه در کارخانه هایی که تولید پی وی سی بالایی دارند یکی از مسائل اصلی نگران کننده عدالت اجتماعی است و محیطی که با وینیل کلراید آلوده میشود و مردمی که در آن محیط زندگی میکنند از آلودگی آب و هوایی رنج میبرند .

در سال 1999 دولت فدرال به اندازه گیری نمونه خون 28 نفر از ساکنانی که نزدیک محیط آلوده به pvc  بودند پرداخت .

بعد از آزمایش فهمیدند میزان سمی بودن خون این افراد سه برابر بیشتر از کارگر های کارخانه هایی است که در این محیط قرار ندارندو در شهرهای دیگر زندگی میکنند .

کارگرهای کارخانه های پی وی سی به احتمال زیاد در طول زندگیشان  به بیماریهایی نظیر سرطان و بیماریهایی حاصل از مواد شیمیایی ونیل کلراید دچار میشوند .این بیماری ها شامل ورم جگر – سرطان دستگاه تنفسی – مغزی – لنفی و ...میباشد .

خطرات پی وی سی برای آتش نشان ها :

هنگام آتش سوزی یک ساختمان . pvc موجود   گاز خطرناک سمی کلراید هیدروژن آزاد میکند و اسید هیدرو کلراید تشکیل میشود که برای آتش نشان ها به هنگام استنشاق بسیار کشنده میباشد و خطر جدی برای آتش نشانها با قرار گرفتن در چنین محیطی وجود دارد .

آلودگی بازیافتی مواد پی وی سی:

پلی وینیل کلراید ناشی از تعداد زیادی از مواد سمی است که نمیتوان به طور موثر بازیافت کرد .

موضوع پر اهمیتی که بسیاری از مصرف کننده ها نمیدانند عبارت است از :

مواد شیمیایی که برای موازنه کردن و نرم کردن آن استفاده میکنند خودشان ترکیبی از یک دسته مواد بازیافتی هستند.

بنابراین بازیافت از محصولات pvc  به اندازه بازیافت هزاران ظروف یکبار مصرف میباشد و به راحتی نمیتوان این محصولات را بازیافت کرد .

پلی وینیل کلراید نوعی پلاستیک است که چه در چرخه زندگی و چه در کارخانه ها به عنوان خطرناک ترین تهدید خانه ها و چه در آشغال ها و حتی در محیط آلوده خطری جدی برای سلامتی بشر و محیط میباشد.

ما اینجاییم تا با استفاده مجدد از محصولات pvc  و نسوزاندن آنها و جلوگیری از حضور مواد سمی پلاستیکی در محیط

سیاست های جدیدی را برای استفاده مجدد این مواد به کار ببریم تا در حفظ سلامت محیط زیست و سلامت بشر کوشا باشیم .

از شمادعوت میکنیم که در این تلاش موفقیت آمیز دراین مبارزه با ما شرکت کنید .

امروز
2
دیروز
96
این هفته
769
این ماه
4,098
همه
165,554