.PolyCom, Package the best

.PolyCom, Package the best

قالبگیری بادی

قالبگیری بادی

دستگاه قالبگیری بادی

قالبگیری دمشی مناسب ترین روش برای ساخت قطعات توخالی، مانند بطری های پلاستیکی محسوب می شود. یعنی جایی که ضخامت دیواره ی ظرف در همه جا یکسان است و شکل خارجی اهمیت زیادی دارد. حدود ۱۰ درصد از قطعات پلاستیکی به این روش تولید می شوند.

دستگاه قالبگیری بادی اکستروژنی، بر اساس یک سیلندر اکسترودر استاندارد و یک ماردون برای مذاب پلیمر ساخته شده است. مذاب پلیمر از طریق یک هد به شکل یک روده تو خالی به نام پاریسون(Parison)  خارج می گردد.

این روده تو خالی وارد قالب مورد نظر شده و از طریق دمش هوا به داخل آن(پس از بسته شدن قالب)، سطح قالب را پوشش می دهد. بعد از مدت زمان معینی که قطعه توسط دیواره قالب و دمش هوا سرد شده است، خارج می گردد. قطعاتی که به روش قالبگیری بادی تولید می شوند می توانند با انواع مختلفی از مواد ترموپلاستیک ساخته شوند.

پلی کام ارائه دهنده نایلون شیرینگ، تسمه پلاستیکی، تسمه فلزی  با کیفیت بالا می باشد.

این مواد عبارتند از :

  • پلی اتیلن با دانسیته بالا(HDPE)
  • پلی اتیلن با دانسیته کم(LDPE)
  • پلی اتیلن ترفتالات (PET)
  • پلی پروپیلن (PP)
  • پلی وینیل کلراید (PVC)

قالبگيري بادي به 3 روش اصلي انجام ميشود:

  • قالبگيري بادی تزریقی (Injection blow molding)
  • قالبگيري بادی اکستروژنی (Extrusion blow molding)
  • قالبگری بادی کششی (Stretch blow molding)

قالبگيري بادی تزریقی (Injection Blow Molding ) :

يك روش دقيق در ساخت قطعات تو خالي پلاستيكي است، به طوري كه ميتوان ضخامت قطعه را در نواحي مختلف را به خوبي كنترل كرد و همه قطعات توليدي داراي ضخامت يكساني خواهند بود.

عيب مهم اين روش اين است كه براي توليد قطعه، لازم است دو دست قالب ساخته شود، كه يكي براي توليد پيش شکل یا پریفرم و ديگري براي توليد قطعه نهايي است. پریفرم را در قالب بادي قرار ميدهند، گرم کرده و سپس هواي فشرده را به درون پریفرم وارد ميكنند تا منبسط شده وبه ديواره هاي قالب بچسبد.

صنایع بسته بندی پلی کام قادر به ارائه محصولات تسمه روغنی، تسمه گالوانیزه، تسمه فنری، تسمه کش دستی می باشد.

قالب گيري بادی اکستروژنی (Extrusion Blow Molding ) :

در اين روش، يك لوله از پلاستيك مذاب از بالاي قالب اكسترود شده و به صورت عمودی بین دو نیمه باز قالب قرار میگیرد. سپس قالب بسته شده و هوای فشرده به داخل پاریسون جریان می یابد تا اینکه منبسط شود.

برای خرید و مشاوره محصولات تسمه کش پنوماتیک، تسمه کش اتوماتیک، تسمه کش نیمه اتوماتیک با مجموعه پلی کام تماس حاصل فرمایید.

قالبگری بادی کششی (Stretch blow molding) :

در این روش پاریسون به روش مشابه قالبگیری بادی تزریقی شکل میگیرد اما به یکباره به قالب بادی منتقل میشود.  سپس حرارات داده شده و توسط یک هسته یا مغزی به سمت پایین کشیده میشود قبل از اینکه منبسط شود. این کشش استحکام بیشتری را برای پلاستیک فراهم می کند.

قالبگیری بادی کششی معمولا برای تولید قطعاتی که میبایست فشار داخلی زیادی را تحمل کنند یا اینکه طول عمر کاربری بالایی داشته باشند، مثل بطری های محتوی مواد قلیایی، کاربرد دارد.

منابع

ترجمه شده از سایت های:

www.custompartnet.com

www.hipf.edu.se

www.bpf.co.uk

برای ساخت قطعات تو خالي پلاستيكي از چه قالبگيري بادی استفاده کنیم؟

قالبگيري بادی تزریقی يك روش دقيق در ساخت قطعات تو خالي پلاستيكي است، به طوري كه ميتوان ضخامت قطعه را در نواحي مختلف را به خوبي كنترل كرد و همه قطعات توليدي داراي ضخامت يكساني خواهند بود.

قالبگری بادی کششی برای چه موردی کاربرد دارد؟

قالبگیری بادی کششی معمولا برای تولید قطعاتی که میبایست فشار داخلی زیادی را تحمل کنند یا اینکه طول عمر کاربری بالایی داشته باشند، مثل بطری های محتوی مواد قلیایی، کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ از ما بپرسید ...
×
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای چت در واتساپ بر روی هر کدام از اکانت های پشتیبانان ما که میخواهید کلیک کنید.

ما معمولا در کمتر از یک ساعت پاسخ می دهیم